Sieć Hoteli – atrakcyjny pracodawca

Każdy hotel aby funkcjonował na odpowiednim poziomie, a tym samym był atrakcyjny dla swoich gości, musi zatrudniać stosowną ilość pracowników. Jednak praca w hotelu i jej atrakcyjność w dużej mierze zależy od tego, z jakim hotelem mamy do czynienia

Rozwój zawodowy w hotelarstwie jest możliwy

Dla każdego z nas oprócz samego zarobku ważny jest też ogólny rozwój oraz możliwość awansu. Rozwój zawodowy w hotelarstwie jest możliwy, właściwie tylko w przypadku sieci hoteli. Powód takiego stanu rzeczy jest niezwykle prosty. Ilość ścieżek awansu w małym hotelu prowadzonym przez pojedynczą osobę czy rodzinę jest bardzo ograniczona. Nie zastąpimy właściciela hotelu, więc szczytem naszych możliwości jest zmiana samego zajęcia w zakresie naszych obowiązków pracowniczych. Tymczasem sieć hoteli zarządzana jest zazwyczaj przez firmę. Nie tylko możemy tutaj awansować w przestrzeni samej jednostki, czyli danego hotelu, ale też próbować swojego transferu jako osoba zarządzająca daną jednostką czy w ramach przenosin do innego hotelu należącego do tej samej firmy.

Bardziej dostępne ścieżki awansu

Oznacza to w praktyce, że ścieżki awansu są tu dla nas bardziej dostępne. Jesteśmy w stanie czerpać z naszej pracy większą satysfakcję i mieć nadzieje na swój rozwój zawodowy i co nie mniej ważne poszerzenie swoich kompetencji, które mogą nam się przydać, kiedy przyjdzie nam na myśl zmienić pracę lub nawet branże. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sieci hotelowe są inaczej zarządzane niż pojedyncze jednostki tego typu. Jesteśmy tutaj w stanie nauczyć się swoistego zarządzania korporacyjnego. Dlatego, jeśli zależy ci na rozwoju, to pracuj w przyjaznym miejscu dla pracowników, jakim jest sieć hoteli.

Wróc do listy aktualności
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij